Poddabie
Poddabie
rowerowe

Trasa rowerowa "Szlakiem zwiniętych torów"

Ustka (Przewłoka Osiedle) - Zapadłe - Wytowno - Machowinko - Główna Stacja Rowerowa - Objejskie Łąki - Rowy - powrót przez Dębinę, Poddąbie i Orzechowo
Trasa rowerowa ciągnie się po terenie unikatowych walorów przyrodniczych w strefie chronionego krajobrazu. Długość trasy obejmuje 20,7 km po drogach gruntowych głównych szlakiem w jedną stronę.
Szlak prowadzi głównie nasypami poniemieckich, zdemontowanych w 1945 roku linii kolejowych, stanowiący obecnie odcinek przyszłej Hanzeatyckiej Trasy Rowerowej. Są dwie możliwości:
  1. trasa 16- kilometrowa dla mniej zaawansowanych
  2. ponad 60-kilometrowa (wydłużona o odcinki "zwiniętych torów" u podnóża najwyższej w nadmorskich okolicach góry Rowokół i pętlę wokół jeziora Gardno na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego) dla wytrenowanych cyklistów

Rowy - Czołpino

Trasa (ok. 33 km) całym swym przebiegiem prowadzi przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo i widokowo zakątki Słowińskiego Parku Narodowego - światowego Rezerwatu Biosfery. Biegnie też obok ścisłych - wodnych i florystycznych rezerwatów przyrody. Docierając do Czołpina mamy do wyboru 4 możliwości:
  1. powrót tą samą trasą
  2. zapięcie "zielonej agrafki" (powrót prawie bezludna plażą z opalaniem się, kąpielą i oglądaniem m.in. szczątków nadmorskiego boru sprzed tysięcy lat)
  3. kontynuowanie wyprawy plażą na wschód do Łeby (ok. 20 km)
  4. dojazd drogami asfaltowymi do Kluk (ponad 8 km) i wjazd na kolejną trasę rowerową.
rowerowe

Kluki - Łeba

Bardzo urokliwa, ale też trudna dla nie wytrenowanych cyklistów trasa południowym brzegiem Łebska - jednego z największych polskich jezior z licznymi rezerwatami i lęgowiskami ptactwa (ok. 25 km).

Łeba - Stilo

Nowo urządzana i odkrywana trasa rowerowa na Mierzei Sarbskiej, zamkniętej do 2000 roku dla turystów z powodu zajmowania tych terenów przez wojsko. Ok. 36 km z pętlą przy latarni morskiej Stilo i powrotem przez Sasino, Ulinię, Sarbsk, Nowęcin do Łeby.

"Czarne wesele" w Klukach

Najdłuższa trasa rowerowa z Ustki (ok. 90 km w obie strony), wiodąca "zwiniętymi torami" do Smołdzina, a stamtąd przez "bocianie łąki" do wsi Łokciowe i kilka kilometrów asfaltem do Kluk. Wyprawa dla długodystansowców, polecana zwłaszcza latem, kiedy Kluki - prawie cała miejscowość stanowi Muzeum wsi Słowińskiej - ożywają jarmarkami folklorystycznymi.

Żeremia bobrów i stara elektrownia wodna na Łupawie w Żelkowie

Trasa (ok. 55 km) najeżona ciekawostkami przyrodniczymi i pamiątkami dawnej techniki. Prowadzi "zwiniętymi torami" do Komina, stamtąd do Bukowa i Żelkowa. Wzdłuż żeremi bobrów żyjących na rozlewiskach Łupawy, przechodzi na tzw. pętlę wokół jeziora Gardno i poprzez Rowy zawraca do Ustki. rowerowe

"Szlakiem elektrowni wodnych"

Park Krajobrazowy dolina Słupi wraz z kaskadą zapór z najstarszymi w Europie czynnymi elektrowniami wodnymi na rzece Słupi i wpadającej do niej Skotawie. W Parku Krajobrazowym Dolina Słupi o powierzchni ponad 37 tys. hektarów znajduje się m.in. 10 obszarów chronionego krajobrazu i 8 rezerwatów przyrody. Znajduje się tu 58 pomników przyrody, żyje ponad 40 gatunków płazów 1 4 gatunki gadów. Ponadto żyje tu 138 gatunków ptaków, w tym orły bieliki i czarne bociany.
Funkcjonujący od 100 lat na Słupi i dopływającej do niej Skotawie system energetyczny obejmuje hydroelektrownie (idąc w górę rzeki) w zabytkowym młynie w Słupsku, Skarszowie Dolnym ( na Skotawie), Krzyni, Konradowie (Strzegominie), Gałęźni Małej i Soszycy (Strugi) pod Bytowem.
Długość: ok. 20 km dojazd z Ustki do Słupska, następnie ok. 70 km trasy w jedną stronę. Dużą część tras rowerowych stanowią nasypy po "zwiniętych torach".

Ustka - Rezerwat Buczyna nad Słupią - Pęplino- Starkowo- Swołowo

To jedna z najpiękniejszych tras (ok.19 km w jedną stronę) prowadzących znad morza w głąb lądu, a ściślej - w sam środek obszaru wiejskiego, gdzie zatrzymał się czas. Ten czas dotyczy zabytkowego budownictwa wiejskiego i planów zabudowy wsi. Przykładem jest właśnie Swołowo, stolica "Krainy w kratę", pobudowane na planie owalnicowym i rozchodzące się koncentrycznie gospodarstwa wiejskie. Zachowały się tam zagrody z obiektami gospodarskimi i mieszkalnymi o konstrukcjach szachulcowych. "Kraina w kratę" rozciąga się od okolic Darłowa, aż po Łebę. Swołowo jest uznawane za wieś europejskiego dziedzictwa kulturowego. W tej wsi prowadzi się hodowlę zachowawczą rzadkich i ginących gatunków zwierząt gospodarskich.
Goszczącym w Swołowie polecamy szczególnie postój "U Gastóły", gdzie gospodarzami są bardzo życzliwi rowerzystom państwo Maryla i Stanisław Gastółowie.

Szlak poligonowy

Ustka - rezerwat "Jezioro Modła" - Wicko Morskie - Jarosławiec (ok. 28 km w jedną stronę).
Jazda rowerowa po podusteckim poligonie wojskowym jest możliwa nawet kilka razy w roku, ale pod warunkiem uzyskania zgody dowództwa. Na poligonie odnajdziemy m.in. pozostałości dawnych wsi Broń i Zalesie, zabytkowe urządzenia przetoki między przymorskim, zarastającym jeziorem Modła, a Bałtykiem oraz budowle z czasów międzywojennych, kiedy było tu niemieckie lotnisko i wodowisko na jeziorze Wicko. Stacjonowały tu m.in. wodnosamoloty, których eskadry uderzyły na polskie wybrzeże w 1939 roku. Przez wiele powojennych lat ćwiczyły tu armie państw Układu Warszawskiego. Obecnie jest to poligon na którym często ćwiczą wojska państw NATO.
Dalej z Jarosławca ok. 20-kilometrowa, przepiękna trasa rowerowa, wiodąca przeważnie czerwonym szlakiem ciągnie się wzdłuż Bałtyku do Darłówka.

Letnie wyprawy rowerowe na Bornholm

Na sezon letni (zwykle od końca czerwca do końca sierpnia) Żegluga Gdańska uruchamia połączenie promowe przez Bałtyk między Ustką i Nexo. Prom zabiera rowery, samochód zostawić należy na parkingu w Ustce. Na Bornholm, by poznać jego najciekawsze miejsca trzeba zarezerwować sobie przynajmniej tydzień. Wyspa ta licząca wobwodzie ok. 150 km, ma ponad 200 km tras rowerowych łącznie. Ze względu na dobrą nawierzchnię bornholmskich tras rowerowych najbardziej przydatnym będzie nie tzw. góral, a rower trekkingowy (zwany też turystycznym) na 28-calowych kołach.

(opracowano na podstawie materiałów Lokalnej Organizacji Turystycznej "Ustka")

border=